"Empatická"

13.týden

Empatie je "schopnost vstoupit do situace a emoční polohy jiné bytosti a tímto způsobem ji chápat , vcítit se do jejich pocitů, motivací, potřeb a postojů". Pomáhá nám pochopit bez předsudků, proč bytost, na kterou hledíme, jednala, jak jednala, naslouchat jí s respektem a efektivně. Existují lidé, kteří mají vrozené nadání pro empatii, ale  určitě ji lze i trénovat a prohlubovat.

Věřím, že bez snahy pozorovat a vciťovat se do našeho okolí, nemůžeme žít dobrý život, ale neustále se zabývat pocity ostatních také nelze, protože by to bylo příliš zatěžující a mohlo by dojít ke ztrátě vlastních hodnot a zmatení pocitů. Zkrátka je veliký rozdíl mezi "cítit to samé" a "porozumět".

Empatie

Termín empatie (ze starořeckého ἐμπάθεια (empatheia)) označuje schopnost rozeznávat a chápat emoce prožívané jinou bytostí. Díky empatii jsme schopni lépe komunikovat, protože nám pomáhá cítit a chápat pocity a emoce bytostí žijících okolo nás a vcítit se do jejich situace.

Druhy empatie

  • Afektivní (emocionální) empatie je způsobilost reagovat odpovídající emocí na mentální stav jiné bytosti, čili cítit, co cítí. Předpokládá se, že afektivní empatie je založena na emocionální nakažlivosti, kdy se emoce přenáší z jedné bytosti na druhou.

  • Kognitivní empatie:                                                                                                                                    Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí. Proto Kognitivní empatie je způsobilost pochopit úhel pohledu či mentální stav někoho jiného.

Zdroj: WikiSofia

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky